Bugun...HÜDA-PAR: Kürtler mesajı verdi

Tarih: 17-04-2017 18:33:08 + -


Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürtlerin referandumda hükümete Kürt sorununun çözümü için adım atması uyarısında bulunduğunu söyledi.


HÜDA-PAR: Kürtler mesajı verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün referandum sonuçlarının kesinleşmesinin ardından yaptığı konuşmada, Kürt oylarına vurgu yaptı.
 
Erdoğan, “HÜDA-PAR’a gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Güneydoğu’da çok ciddi bir değişim, dönüşüm yaşandı” dedi.
 
HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Erdoğan’ın sözlerini ve referandum sonucunu Rûdaw’a değerlendirdi.
 
“Millet kararını vermiştir” diyen Yapıcıoğlu yeni döneme ilişkin olarak, “Artık hükümetin sorumluğu artmıştır. AK Parti, artık icra makamıdır. Çözemediği her sorunun sorumlusudur” diye konuştu.
 
Yapıcıoğlu yeni dönemde Kürt sorunu ile ilgili adımların atılması gerektiğini söyledi.
 
“Hükümetin önünde engel kalmadı”
 
Referandumdan sonra AK Parti’nin önünde bir engel kalmadığını vurgulayan Yapıcıoğlu şöyle konuştu:
 
“AK Parti daha önce özellikle Kürt meselesini çözme noktasında bazı vesayet odaklarınının engelinden söz etmişir. Biz de daha önce yaptığımız açıklamalarda referandumdan evet çıkarsa hükümetin önünde artık bir bahanesi kalmayacak demiştik.
 
Hükümet Kürt sorununu eğer gerçekten çözmek istiyor ve yoldaki engellerden dolayı çözemiyor ise artık önünde bir engel yoktur. Yok eğer bunu bahane olarak kullanıyorsa bahanesi artık elinden alınmıştır. Hükümet ya çözmeye artık mecbur kalacak ya da bu konuda ki maskesi düşmüş olacaktır.”
 
Bölgede HDP’ye bazı illerde verilen yüksek hayır oylarının hükümete bir uyarı olduğunu belirten Yapıcıoğlu, “hükümetin Kürt sorunu yokmuş gibi davranmaya devam edemeyeceğini” söyledi.
 
“HDP’nin oyları eriyor”
 
Kürtlerin 7 Haziran da HDP’ye tarihte görülmemiş bir destek verdiğini ifade eden Yapıcıoğlu, “Ama bu destek sanki PKK’ye, PKK’nin elindeki silaha, şiddete verilmiş gibi algılanarak adımlar atıldı, pratikler geliştirildi. 1 Kasım’da  halk HDP’ye verdiği  oyların bir kısmını geri aldı. Şimdi görebildiğim kadarıyla HDP’nin oylarında düşüş var ama bu Kürt meselesinin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Kürtler sorunlarının şiddetle çözülmesini istemiyor, artık silahı istemiyor. Böyle giderse HDP oyları erimeye devam edecektir” dedi.
 
“Hayır oyları çözüm gerektiğini işaret ediyor”
 
Hükümetin “Kürt sorunu yok, Kürt vatandaşlarımızın sorunları var”  gibi bir noktaya gelmesini doğru bulmadığını belirten Yapıcıoğlu, “Çatışmasızlık süresi bittikten sonra hükümet ‘Kürt sorunu yoktur’ diyerek ağız değiştirme noktasına geldi. Bu tablo hükümete bir ihtardır. Kürt meselesi bitmemiştir” ifadelerinde bulundu.
 
“Kürtler sorunlarının çözülmesini istiyor” diyen HÜDA-PAR Genel Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Ama bir şartla: Kürtler sorunlarının ve siyaset barışcıl yöntemlerle çözlümesini istiyor. Batman’da, Diyarbakır’da ve diğer bazı illerde çıkan yüksek hayır oyları Kürt sorununun çözülmesinin beklendiğini gösteriyor. Hükümete mesajdır bu. Talep edilen meşru, insani hakların çözülmesi bekleniyor. Halk benim bu temel haklarımı PKK’nin silahına rehin etmeye hakkın yoktur demektedir.”
 
AK Parti’ye “muhaliflik” eleştirisi
 
“AK Parti, hükümet olmasına ve iktidarda olmasına rağmen seçimlerde oyunu hep arttırdı. Ama bu sonuçlara rağmen hep muhalefetteymiş gibi davranıyordu” diyen Yapıcıoğlu, “Yerleşik düzenin engellerine karşı mücadele ettiğini söyledi. Bu engeller bürokrasideki yargı ve askeri güç odaklarıydı. Bu sonuçla birlikte artık AK parti’nin iktidarda olmasına rağmen muhalefetteymiş gibi davranma dönemi bitmiştir” diye belirtti.
 
“MHP destek vermedi, HÜDA-PAR sözünde durdu”
 
Yapıcıoğlu, partisinin referandumda verdiği sözde durduğunu belirterek şunları ekledi:
 
“AK Parti, MHP ve BBP oylarının tamamı sandığa yansımadı. Özellikle MHP tabanı destek vermemiştir. MHP lideri meydanlarda mitinglere rağmen tabanını ikna edememiştir. Aynı şekilde AK Parti içerisinde de oy vermeyenler var.
 
Ama herkes şunu gördü. HÜDA-PAR sözünde durmuştur. Partimiz sözünün eridir. Tabanına hakim ve parti disiplini güçlüdür. HÜDA-PAR  yarım ağızla evet dememiştir. Evet kararının arkasında durmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı bunu görmüştür.
 
HÜDA-PAR memleketin önemli meselelerinde söylediklerinde, çözüm önerilerinde haklı çıkmıştır. Partimizin ortaya koyduğu tavır gerçekçidir. HÜDA-PAR’ın  evet kararı daha önce başka patilere oy verenleri de ikna etmiştir. Biz bunu böyle okuyoruz.”
Kaynak: RudawEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Galaksinin Koruyucuları 2
   Galaksinin Koruyucuları 2
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Galaksinin Koruyucuları 2
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Amerika'da-Bizde
  resim yok
 • 15 Temmuz Gazisinden Kılıçdaroğlu'na Tepki
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Amerika'da-Bizde
 2. 15 Temmuz Gazisinden Kılıçdaroğlu'na Tepki
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI